sobota, 9 lipca 2011

spacer...

 bosko:) 
Dziurawiec... nazbierałam troszkę do suszenia a w chłodne dni  będziemy pili z niego pyszne  herbatki:)
Zioło dziurawca zwyczajnego jest wspaniałym lekarstwem dla systemu nerwowego, relaksującym napięcie i niepokój, podnoszącym ducha. Zioło to jest uważane jako pomocne w czasie emocjonalnych problemów związanych z menopauzą. Uspokajająca właściwość dziurawca zwyczajnego przypisywana jest substancji zwanej hypericin, która obniża ciśnienie krwi, łamliwość włośniczek, wpływa korzystnie na macicę. Zioło dziurawca zwyczajnego może być używane na bolesne, obfite i nieregularne miesiączki, jak również jest pomocne w czasie napięcia przedmiesiączkowego. Dziurawiec zwyczajny posiada właściwości moczopędne, redukuje zatrzymywanie się płynów oraz przyspiesza eliminację toksyn w moczu.  
Zioło dziurawca zwyczajnego posiada również właściwości wykrztuślne, pomaga w oczyszczaniu klatki piersiowej z flegmy oraz przyspiesza wyzdrowienie z kaszlu i infekcji klatki piersiowej. Dziurawiec zwyczajny posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, jest aktywny przeciw gruźlicy i grypie typu A.


Krwawnik pospolity - stosuje się wewnętrznie głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz, ze względu na działanie przeciwzapalne, w chorobie wrzodowej. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.

Sok z ziela krwawnika
"Zebrane wiosną świeże ziele krwawnika lub same liście umyć i odcisnąć w sokowirówce lub zmiksować w mikserze i odcisnąć przez gazę. Sok przechowuje się w lodówce i zużywa w ciągu 3 dni. Można go utrwalić, dodając 1 część spirytusu na 4 części soku. Stosuje się go w kuracji oczyszczającej organizm. Pić po 10-15 ml 2-4 razy dziennie, przed posiłkiem. Jest to też skuteczny lek w przypadku krwawiących wrzodów żołądka, jelit i innych krwawień wewnętrznych oraz anemii."

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz